“GÖÇ VE TOPLUMSAL CİNSİYET” ATÖLYESİ SERTİFİKA PROGRAMI

Kırkayak Kültür STGM’den aldığı destekle 7-8 Eylül 2019 tarihleri arasında “Göç ve Toplumsal Cinsiyet” temalı atölye düzenliyor.  Bu atölye ile Türkiye’de göç ve toplumsal cinsiyet alanında yürütülen yeni çalışmaları dinlemek, bunları birbirleri ile ilişkilendirip göç alanında yeni tartışmalar için bir platform sağlamak hedefindedir. 

 Bu atölyenin amaçlarından biri ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri ile göç çalışmaları yapan merkez, enstitü, üniversite ve akademisyenlerle işbirliği olanakları sağlamaktır. Atölyenin bir diğer amacı ise Sivil topluma, sivil toplum çalışanlarına ve bölgedeki üniversitelerde (Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis, Adıyaman gibi bölge illerindeki üniversitelerde) göç alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin araştırmalarına yöntemsel ve teorik olarak destek vermektir. Ayrıca Gaziantep’te yapılan göç çalışmalarına ve literatürüne katkıda bulunmak da atölyenin hedefleri arasındadır.

Başvuru Koşulları

Göç ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, göç alanında çalışan akademisyenler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, kamu çalışanları, sivil toplum çalışanları ve aktivistler başta olmak üzere her gruptan katılımcıya açıktır. Atölyeye en fazla 25 kişi kabul edilecektir. Başvuru için, kendinizi tanıtan kısa özgeçmişi (1 sayfa) gocmerkezi@kirkayak.org mail göndermeniz yeterlidir. Atölye boyunca, çay-kahve ikramı ve öğle yemeği derneğimiz tarafından karşılanacaktır. Katılımcıların ulaşım ve konaklamaları kendilerine aittir. Katılım belgelerini hazırlayabilmemiz için başvuruların 1 Eylül 2019  tarihinden önce yapılması önemlidir. Atölyeye başvuru sonuçları en geç 3 Eylül’de açıklanacaktır. Yalnızca kısa listeye kalan katılımcılara dönüş yapılacaktır. 

 

Atölye Programı

7 Eylül

13.00: Öğle yemeği

14.00: Açılış konuşmaları:
Didem Danış (atölye danışmanı) ve Kemal Vural Tarlan

14.30-16.00:  1. Oturum 
Saniye Dedeoğlu Toplumsal Cinsiyet, Emek ve Göç

Lülüfer Körükmez & İlhan Zeynep Karakılıç Türkiye Bağlamında Dayanıklılık, Çalışma ve Toplumsal Cinsiyet

Beril Eski Türkiye’de Sığınma Rejimine Toplumsal Cinsiyet Açısından Bir Bakış

16.00-16.30: Kahve molası

16:30-18.30: 2. Oturum 

Özge Sarıalioğlu  Temsil Mekanlarında Mültecilik Deneyimi: İstanbul/Esenler Örneği

Canan Uçar Emek Karşılaşmaları: Antep’te Eviçi Çalışan Suriyeli Kadınlar

Cemile Gizem Dinçer Türkiye’de İltica Rejiminin Mülteci Kadın Deneyimlerine Etkisi: Yalova Uydu Kent Örneği

Pınar Yıldız & Ceren Salmanoğlu Suriyeli Mülteci Kadınların Göç Sonrası Deneyimleri ve Medya Temsilleri

 

8 Eylül

9.30-12.30: 3.Oturum

Moderatör – Tülay Atay 

Hasret Saygı Anadolu’da Yerel ve Mülteci Kadın Karşılaşmaları: Kadınlığın Milliyetçilik ve Dindarlık Ekseninde İnşası 

Hilal Sevlü Yerli Kadınla Düello – Kendi Kadınlığını Farklı Kılma

Selin Altunkaynak Hatay’da Karşılaşan Hayatlar: Göç Sonrası Kadınlar Arası İlişkiler

Mert Koçak Türkiye’de LGBT Mülteciliğin İnşası: STK’laşan ve Projeleşen Yerel LGBT Hareketinin Uluslaraşırı Göç Yönetişimindeki Rolü

13.00-14.00 Öğle yemeği 

 

*Bu atölye Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Kırkayak Kültür sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.