Göç, Sanat, Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı || Migration, Art, Gender Workshop

Please find the English and Arabic versions below.

Kırkayak Kültür bünyesinde faaliyet gösteren MutfakIIMatbakh Kadın Atölyesi bu yıl üçüncü çalıştayını “Göç, Sanat ve Toplumsal Cinsiyet” temasıyla 19-20 Ekim tarihleri arasında Gaziantep’de gerçekleştirecek. Etkinlik saat 09:30’da, Tuğcan Otel’de başlayacak. 

 

Bir çok alanda olduğu gibi sanata da toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla yaklaşmamız gerekmektedir. Bu yüzden sanatta kadınların temsilini irdelemek, kadın sanatçıların ve eserlerinin görünürlüğünü artırmak oldukça önemlidir. Bununla birlikte göç, sanatçıları ve eserlerini de etkilemektedir. Bu noktadan yola çıkarak  Mutfak||Matbakh Kadın Atölyesi olarak yerel ve göçmen kadın sanatçıları dinlemek, karşılaştıkları cinsiyet temelli ayrımcılığı tartışmak, hikayelerini, eserlerini ve deneyimlerini öğrenmekle birlikte, bir arada yaşamın yollarını, sanatın aracılık ettiği bir kadın dayanışması ile kurmak istiyoruz.

Bu çalıştay sayesinde göç ile kadın sanatçıların beraberinde getirdikleri kültürleri ve dilleri ile sanatı tekrar nasıl yorumladıklarını ve bu sürecin nasıl etki ettiğine de bakmış olacağız. 

 

Not: Çalıştay herkese açık olup herhangi bir katılım ücreti alınmamaktadır. Çalıştay süresince Arapça simültane çeviri olacaktır. 

 

MutfakIIMatbakh Women’s Workshop functioning under Kırkayak Kültür will realise its third workshop titled as “Migration, Art and Gender” this year in Gaziantep on the 19-20th of October. The workshop will start at 09:30 in Tuğcan Otel. 

 

As in many fields, it is necessary to approach the field of arts with a perspective of gender equality. Thus, discussing the representation of women in arts and increasing the visibility of women artists and their works is of crucial importance. Together with this, migration also affects the artists and their works. In line with this, as Mutfak||Matbakh Women’s Workshop, we would like to listen to local and migrant women artists, discuss the gender-based discrimination they faced, learn of their stories, works, and experiences, and establish a way of coexistent living through women’s solidarity mediated by art.

Through this workshop, we will also have looked into how the women reinterpreted arts with the cultures and languages they brought along throughout the migration process and into how this process had impacts on this field. 

 

Note: The workshop is open to everyone and no entrance fee shall be collected. There shall be Arabic simultaneous interpretation throughout the workshop. 

 

سيتم تنفيد المؤتمر الثالث لهذه السنة لـ مطبخ ورشة المرأة التي تمارس فعالياتها تحت بنية كرك آياك الثقافي بعنوان “الهجرة والفن والجنسية الاجتماعية” خلال تاريخ 19-20 من شهر تشرين الاول في مدينة غازي عنتاب.

يجب علينا النظر الى الفن كما في الكثير من المجالات بنظرة المساواة بين الجنس الاجتماعي . لهذا السبب من الاهمية بمكان يجب دراسة تمثيل النساء أيضا في الفن وزيادة إبراز الفنانات من النساء وأعمالهم بشكل ملحوظ. بالاضافة الى أن الهجرة تؤثر على الفنانين وأعمالهم الفنية. ومن هذا المنطلق فاننا كورشة مطبخ المرأة نريد الاستماع الى الفنانات من النساء المحليات المهاجرات ومناقشة ما يتعرضن له من التفرقة المبنية على الجنس والتعرف على قصصهن وأعمالهن وتجاربهن والبحث عن سبل الحياة معا وذلك من خلال تضامن امرأة عن طريق الفن في نفس الوقت.

وبفضل هذا المؤتمر نكون قد اطلعنا على كيفية تفسير الفن والثقافة واللغة والفن المرافق للهجرة والمرأة الفنانة و التأثير الذي تركته هذه الفترة .

ملاحظة : المؤتمر مفتوح للجميع ولا توجد أية أجرة بخصوص المشاركة. تقدم خدمة الترجمة الفورية خلال فترة جريان المؤتمر.