Kırkayak Kültür tarafından bu yıl 8.sini düzenlenen Zeugma Film Festivali 19-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak.  Uluslararası Zeugma Film Festivali, bu yıl da Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünya sinemasının ve Türkiye sınamasının en nitelikli ve bol ödüllü filmlerini Gaziantep’te sinema severlerle buluşturacak.

Uluslararası Zeugma Film Festivalini bu yıl “Sinema Bir Şenliktir” temasıyla düzenleniyor. Gaziantep’te sinema kültürünün yerleşmesine katkıda bulunmak, sinemanın bir sanat olarak yaygınlaşmasına ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen festival sinemaseverlere ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan filmlerle dolu bir hafta sunuyor. 

 

Gaziantep’te, kültür – sanat ve göç çalışmaları alanında çalışmalar yürüten Kırkayak Kültür; “Yaşadığımız kentlere, göçle yeni gelenlerle, toplumsal uyum ve birlikte yaşam pratiklerinin, kültür ve sanatın evrensel gücüyle desteklenmesi gerektiğini, kültür ve sanatın; toplumların bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas ettiği ortak alanlar olduğunu, bu temas noktalarını genişleten alanlarda çalışmalar yapmanın öneminin bilinciyle kurumsal olarak “entegrasyon ve birlikte yaşam” eksenli. göç çalışmaları yapıyor. 

Bu nedenle bu yıl festivalde geçen yıllarda olduğu gibi, “birlikte yaşam” teması kapsamında ki filmler Arapça ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Kırkayak Kültür, göç çalışmalarında; Gaziantep’in yeni hemşerilerini ve onların kültürel birikimlerini bir zenginlik olarak düşünmekte ve kentin kültür ve sanat hayatına yeni bir katkı olarak ele almaktadır. İki toplumun bir arada yaşamayı öğrenme sürecinde kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine vurgu yapmaktadır.

Bu yıl film festivaline Gaziantep’in yeni hemşehrileri, Suriye’den gelen komşularımızı da katmayı hedefleyen bir çalışma yürütüldü̈. Bu festival Suriyeli sanatçılar ve kültür sanat alanında çalışan STK’lar, göç/mülteci alanında çalışan STK’lar ve kamu kurumları destek verdi Festival kapsamında, Ortadoğu sinemasından Arapça filmler Türkçe altyazı ile yine Türkiye Avrupa sinemasından filmler de Arapça altyazıyla izleyiciyle buluşturulacaktır.