Birlikte yaşamak mümkün! 

Bu yıl film festivali hazırlıkları boyunca, geçen yıllarda olduğu gibi, Gaziantep›in yeni hemşehrileri, Suriye›den gelen komşularımızı da katmayı hedefleyen bir çalışma yürütüldü. Festival kapsamında, Ortadoğu sinemasından Arapça filmler Türkçe alt yazı, Türkiye sinemasından filmlerde Arapça alt yazıyla, «Birlikte yaşamak mümkün!» temasıyla seyirciyle buluşuyor. 

Festival Programdaki filmler günümüz dünyasında süregelen savaşların etkisiyle ortaya çıkan zorunlu göç, mülteci sorunu ve değişen sınırların yanı sıra başka temalarla da ‹Birlikte Yaşamak Mümkün› kavramını ele alıyor… 

“İnsanlar, farklı farklı insanlar, bambaşkalar; ortak bir alanda toplanırlar. Bambaşka yerlerden gelseler de aynı yöne bakarlar; perdeye yansıyan hayatlara temas edebilmek; mutlu olmak, hüzünlenmek, heyecanlanmak, beraber ‘hissetmek’ için. Sinema herkesi; gencini yaşlısını, duygusalını gülecini, şehirlisini köylüsünü, göçmenini buralısını bir araya getirir.” 

Sinema bir şenliktir! diyerek çıktığımız yolda bu yıl 7.sini düzenleyeceğimiz Uluslararası Zeugma Film Festivali’ne, eskisi ve yenisiyle, tüm hemşerilerimizi film izlemeye bekliyoruz… Farklılıklarımızla beraber, uyum içinde yaşayabilelim diye sen de katıl şenliğe. Komşunla yan yana gel, ‘Birlikte yaşamak mümkün!’ de.