9. Zeugma Film Festivali Online Gösterimleri Tamamlandı

‘’Ayrı ayrı, Bir arada’’ temasıyla bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Zeugma Film Festivali çevrimiçi olarak 22-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşti.

Gaziantep’te bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Zeugma Film Festivali, COVID-19 salgını nedeniyle bu yıl çevrimiçi olarak yapıldı. Festival bu yılki programında 15 filmlik bir seçki, paneller ve film ertesi söyleşiler ile izleyicisiyle çevrimiçi ortamda buluştu.  Söyeli ve panellere Kırkayak Kültür YouTube hesaplarından erişilebilir.

Festivalin bu yılki seçkisi, kültür ve sanatın toplumların bir arada yaşamasını ve uyumunu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas etmesinin önünü açan ortak alanlar olduğu farkındalığıyla oluşturuldu. Bu yelpaze ekseninde yönetmen, sanatçı, kültür-sanat çalışanları  ve akademisyenlerle sinema ve toplum başlıkları altında söyleşiler gerçekleşti. Söyleşiler ve paneller, Kırkayak Kültür sosyal medya hesapları üzerinden canlı olarak izlendi.

9. Zeugma Film Festivali’nde oldukça dikkat çekici paneller ve söyleşiler yer aldı. Göç Filmleri Analizi paneliyle filmlerde göç temsili ve göçmen üretimlerine bir bakış sunuldu. Filmde Ses Olmak panelinde ise film sanatını aktivist bir tavırla, toplumsal sorunlara çözüm üretebilme gayesiyle kullanan ve kültür sanat alanlarını daha kapsayıcı hale getiren örneklere yer verildi. Bunlara ek olarak  festivalin destekçisi Beraberce Derneği tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen ‘’beraberce Sohbetler’’ programında, “Birlikte Yaşam ve Kapsayıcılığı Kültür Yoluyla Kurmak” temalı bir tartışma düzenlendi. Bu çalışmanın ise bir arada yaşam fikri ile çalışma yürüten yurttaş hareketleri ve kültür sanatın birleştirici gücü üzerine, teorik ve pratik çerçeve ele alınarak yürütülmesi hedeflendi.

Söyleşiler de ise Altın Portakal izleyici ödülünü kazanan ”Bilmemek” filminin yönetmeni Leyla Yılmaz, ”Bina” filminin yönetmeni Orçun Behram, ”Omar ve Biz” filminin yönetmenleri Mariyna Er Gorbach ile Mehmet Bahadır Er ile söyleşiler gerçekleşti.

Filmlerin Türkçe dilinde olup Arapça altyazılı olarak veya Arapça dilinde olup Türkçe altyazılı olarak çevrimiçi gösterildiği, Birlkte Yaşam Filmleri seçkisindeki filmler, Altın Portakal İzleyici Ödülünü kazanan Leyla Yılmaz’ın Bilmemek filmi, Orçun Behram’ın Bina’sı, Anıl Gelberi’nin Plaza’sı, Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yönetmenliğinde Omar ve Biz, Ameen Nayfeh’in 200 Metre’si (200 Metres),Visar Morina’nın Yabancı’sı (Exile), Haifaa Al Mansour’un Mükemmel Aday’ı yer aldı.

Dünya Sineması Seçkisi’nde ise Hüseyin Tabak’ın Çingene Kraliçe’si(Gipsy Quuen), Anne gibi Naomi Kawese’nin Anne Gibi’si (True Mothers), Agnieeszka Holland’ın Şarlatan’ı (Charlatan), Ciro Guerra’nın Barbarları Beklerken’i (Waiting for the Barbarians) , Damon Gameau’nun 2040’ı, Valentyn Vasyanovych’in Atlantis’i ve Canes’da juri ödülünü kazanan Western filmi Bacurau, gibi yılın birçok önemli filmleri sinemaseverlerle buluştu.

9. Zeugma Film Festivali bu sene online olarak gerçekleştirdiği yoğun programını geride bıraktı. Seneye tüm izleyicilerimizle yeniden buluşmak üzere…