Kırkayak Kültür Film Atölyesi Ocak Ayı Programı Açıklandı

 

Kırkayak Kültür Film Atölyesi Ocak ayında da gösterimlerine devam ediyor. Bu ay dünya sinemasından müzikal filmlere yer verilecek gösterimlerin teması ‘’Müzikli Çarşamba’’. Kırkayak Film Atölyesi, her Çarşamba, saat 19:00’da, Kırkayak Kültür Sanat Merkezi’nde.

 

Ocak Ayının Teması: “Müzikli Çarşamba”

2019’un ilk ayında gösterimlere müzikal filmlerle başlayan atölye, bu ay biri kısa film olmak üzere altı filme yer verecek. Bu ayki film seçkisi, katılımcılara müzikal sinemanın ülkelere göre ve yıllar içindeki dönüşümlerini izleme fırsatı sunacak. Seçki 2 Ocak’ta 1943 yapımı Meshes of Afternoon kısa filmi ve 1964 yapımı Les parapluies de Cherbourg ile açılışını yapacak. Ardından sırasıyla 9 Ocak’ta All That Jazz (1979), 16 Ocak’ta The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994), 13 Ocak’ta Pina (2011) ve ayın son çarşambası 30 Ocak’ta Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc (2017) ile devam edecek.

 

Meshes of the Afternoon

Yönetmen: Maya Deren, Alexander Hammid

Tür: Kısa Film

Süre: 13 dk

Yapım: ABD; 1943

Kadın, evine doğru giderken sokakta bir yabancı gördü ve evine döndüğünde odasındaki sandalyede uyuyakaldı. Uykuların kaçınılmaz misafirleri, her zaman olduğu gibi rüyalardı… Kadının rüyasının davetsiz misafiri ise elinde bir aynayla çıkageldi. Bir anahtar, bir bıçak, bir çiçek, bir telefon… Bu bir rüya, yönetmeni: Maya Deren. Sinema tarihinde ayrı bir yeri olan bu deneysel yapıtta, bizleri ‘gerçek olan’ı yakalamanın her an daha da zorlaştığı bir dünya bekliyor.

 


Les parapluies de Cherbourg

Yönetmen: Jacques Demy

Tür: Müzikal

Süre: 91 dk

Yapım: Fransa, Batı Almanya; 1964

Dil: Fransızca, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı

Cannes’dan En İyi Film Ödülü’yle dönen ‘Cherbourg Şemsiyeleri’, bir şemsiye dükkanının sahibi olan üvey annesiyle birlikte yaşayan genç bir kadının öyküsünü anlatıyor. Bir süre sonra aşık olduğu adamla evlenmek istemesi ve annesinin buna karşı çıkmasıyla başlayan olaylar, kadının sevgilisinin iki yıllığına askere gitmesiyle dramatik bir boyut kazanıyor…

Jacques Demy’nin klasik filminin başrollerinde Catherine Deneuve, Nino Castelnuovo ve Anne Vernon bulunuyor.

 

All That Jazz

Yönetmen: Bob Fosse

Tür: Müzikal

Süre: 123 dk

Yapım: ABD; 1979

Dil: İngilizce, İspanyolca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Joe Gideon müzikal tiyatroların en başarılı isimlerinden biridir, hatta koreografların zirvesindedir.

Fakat bu başarı ona bir türlü mutluluk getirmez, çünkü tüm zamanını ve benliğini işine verdiğinden özel hayatını ihmal etmektedir. Gitgide ilaçlara bağlı yaşamaya başlar. Eski karısı, sevgilisi ve kızıyla olan ilişkilerini yoluna koymaya çalışırken, kaybettiği sağlığını da geri kazanmaya çalışır. Bir süre sonra ciddi bir yol ayrımında ve seçim yapmak zorunda kalır: ya sanatını sürdürecektir ya da hayatını…

Bob Fosse’nin yarı otobiyografi olan bu filmi, şov dünyasının ve şaşanın bir sanatçının hayatını nasıl derinden etkilediğini gösteren, başarılı bir yapım. Başrolde Roy Scheider’ın olduğu film, yönetmenin Oscar ödüllü Cabaret filmi kadar önemli bir yapımdır.

 

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

Yönetmen: Stephan Elliott

Tür: Kurmaca

Süre: 104 dk

Yapım: Avusturalya; 1994

Dil: İngilizce, Filipino; Türkçe, İngilizce altyazılı

Alice Springs isimli bir tatil kasabasında çalışmak için yola çıkan iki travesti ve bir transeksüel dansçıdan oluşan grup, Avustralya çöllerine doğru maceralı bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuğu Priscilla ismini verdikleri otobüsleriyle gerçekleştirmektedirler. Bu yolculuk yeni insanlarla tanışacakları bir serüvene dönüşürken yolun sonunda kendilerini çeşitli sürpriz gerçekler beklemektedir.

Çöller Kraliçesi Priscilla, 90’lı yıllar sinemasının en eğlenceli ve en özgün yapıtlarından biri haline gelmiştir. Kuir temasının hakkını veren yapıt Hugo Weaving ve Guy Pearce gibi başarılı oyuncuların sıradışı performanslarına ev sahipliği yapıyor.

 

Pina

Yönetmen: Wim Wenders

Tür: Belgesel

Süre: 103 dk

Yapım: Almanya, Fransa; 2011

Dil: Almanca, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, Hırvatça, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Korece; Türkçe, İngilizce altyazılı

Dans Tiyatrosu’nun dünyaca ünlü temsilcilerinden, kendi kurduğu ‘Tanztheater Wuppertal Pina Bausch’ topluluğunun sanat yönetmeni ve efsanevi başkoreografı Pina Bausch, 2009 yılında hayatını kaybetmişti. Çekimlerine Bausch hayattayken başlanılan ve maalesef ölümünden sonra bitirilebilen belgesel ise, usta yönetmen Wim Wenders’in elinde görsel bir şölene dönüşmüş adeta.

Gösterildiği festivallerde ilgiyle karşılanan ve ismini ünlü dansçıdan alan Pina, gücünü ise bedenlerin hareketlerinden doğan büyüsel estetiğe borçlu. Sahne dilini değiştiren bir sanatçıdan alınan ilhamla sinema tarihini değiştirmiş bir yönetmenin elinde yeni bir boyuta evrilen görsel dil, nadir görülebilecek bir sinema anlayışıyla selamlıyor seyircisini. Pina’da ayrıca, onlarca yıl Pina Bausch’un yaratıcı sanatına evsahipliği yapan Wuppertal şehri ve onu çevreleyen mekânlar da büyük yer kaplıyor…

 

Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc

Yönetmen: Bruno Dumont

Tür: Müzikal

Süre: 105 dk

Yapım: Fransa; 2017

Dil: Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Domremy isimli küçük bir kasabada yaşayan 8 yaşındaki Jennette, zamanını koyunlarıyla ilgilenerek geçirir. Arkadaşlarına İngilizler yüzünden yaşanan zülme dayanamadığını belirten genç kız, ruhların ve Fransa’nın kurtuluşu için silaha saldırmaya hazırdır. Çevresindekiler Jennette’yi sakinleştirmeye çalışsalar da o, inancından aldığı güçle ‘Joan of Arc’ olacaktır.