Kırkayak Kültür Film Atölyesi Aralık Ayı Programı Açıklandı

  Kırkayak Kültür Film Atölyesi bu sene de Gaziantep seyircisini birbirinden güzel filmlerle buluşturacak. Aralık ayında ‘’Dünyadan Haklar’’ temasıyla başlayan atölye, aydan aya yenilenen tema ve içeriklerle, her Çarşamba saat 19:00’da, Kırkayak Kültür Merkezinde.

 

Aralık ayının teması ‘’Dünyadan Haklar’’

Kırkayak Kültür Sanat Merkezi, 2010 yılından beri, her Çarşamba yerli yabancı kısa filmlerin hep beraber izlenip tartışıldığı Kırkayak Kültür Film Atölyesi, yeni dönemin ilk temasını ‘’Dünyadan Haklar’’ olarak belirledi. İnsan hakları kavramının sinemada temsili üzerinden yapılan seçkide her Çarşamba gösterilmek üzere 4 film yer alıyor.

Aralık ayının ilk çarşambası, 5 Aralık’ta ‘’Incendies’’ (İçimdeki Yangın) filminin gösterimi yoğun ilgiyle gerçekleşti. Ayın ilerleyen haftalarında gösterimi yapılacak diğer filmler; ‘’The Missing Picture’’, ‘’Polisse’’, ‘’The Death and Life of Marsha P. Johnson’’.

Incendies

Yönetmen: Denis Villeneuve

Tür: Kurmaca

Süre: 130 dk

Yapım: Kanada, Fransa

Dil: Arapça, Fransızca, İngilizce; Türkçe, İngilizce altyazılı

İçimdeki Yangın’da yönetmen Denis Villeneuve, yazar Wajdi Mouawad’ın bol ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya taşıdığı trajik bir hikâye ile karşımızda.

Aile dostları olan bir avukatın çağrısı üzerine annelerinin ölümünün ardından kendilerine yazılmış bir mektupla karşılaşan ikiz kardeşler Jeanne ve Simon, ölen annelerinin son arzusunu yerine getirmek amacıyla Lübnan’a doğru yola çıkarlar. Simon ilk başta isteksiz davransa da bir süre sonra o da kardeşi Jeanne’e katılır… Aradan geçen yıllar, ailenin tarihini karmaşık bir hale getirmişse de, çocuklar bu serüvenin izlerini sürmeye kararlıdırlar.

Fakat gün geçtikçe daha fazla deştikleri geçmiş, kardeşleri yürek burkan gerçeklerle yüz yüze getirecektir. Orta Doğu’daki iç savaşın en karanlık dönemine ışık tutan İçimdeki Yangın, En İyi Yabancı Film Oscarı’na da aday gösterilmişti.

The Missing Picture

Yönetmen: Rithy Panh

Tür: Belgesel

Süre: 92 dk

Yapım: Fransa, Kamboçya

Dil: Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı

2013 Fransız- Kamboçyalı ortak yapım belgesel filmdir. Rithy Panh tarafından yönetilmiş, Kızıl Kmerler rejimini konu almıştır. 2013Cannes Film Festivali’nde gösterilmiş ve kendi alanında birincilik kazanmıştır. Cinemanila Uluslararası Film Festivali’nde de Büyük Jüri Ödülü almıştır.

Film Kamboçya’nın ABD’deki 86. Akademi ödüllerindeki yabancı film adayıdır. Yabancı filmler alanında ön elemeleri geçerek aday olmuştur. Film çoğunlukla arşiv çekimlerinden oluşmaktadır. Belgesel çekimlerle birlikte, olayları duygusallaştırmak için alçı figürler kullanılmıştır. Görüntüler ve figürler ile Pol Pot’un yönetime gelişi ve hükümeti anlatılmaktadır.

Polisse

Yönetmen: Maïwenn

Tür: Kurmaca

Süre: 127 dk

Yapım: Fransa

Dil: Fransızca, Italyanca, Romence ,Arapça; Türkçe, İngilizce altyazılı

Paris Çocuk Koruma Biriminde çalışan Chrys, Nadine, Iris ve Fred’in hem kendi sorunlarıyla hem de pedofili gibi suçları araştırmaları sürecini işliyor. Maïwenn’in canlandırdığı çekingen fotoğrafçı Melissa da İçişleri Bakanlığı tarafından bu birimi gözlemlemek için ekibe dahil ediliyor ve toplumun kabuslarını birinci elden gözleme imkanı izleyiciye sunulur. Çocuklarına kötü davranan ebeveynler, yabancılaşmış ve toplumdan kopmuş çocuklar ve daha akla gelmeyen birçok trajediyle karşı karşıya kalan çocuklar, film boyunca Maïwenn’in kamerasından gözler önüne seriliyor.

The Death and Life of Marsha P. Johnson

Yönetmen: David France

Tür: Belgesel

Süre: 127 dk

Yapım: ABD

Dil: İngilizce; Türkçe altyazılı

Viztoria Cruz, 1992’deki siyahi eşcinsel aktivist, Stonewall gazisi, Marsha P. Johnson’ın şüpheli ölümünü araştırıyor. Belgesel, Johnson’ın kendi röportajlarının olduğu arşiv görüntülerinin yanı sıra ailesi, arkadaşları ve aktivist dostlarıyla yapılmış röportajlar da içeriyor.