Kırkayak Kültür Film Atölyesi Nisan Ayı Programı Açıklandı || Kırkayak Kültür Film Workshop April Screening Program has been Announced

Kırkayak Kültür Film atölyesi haftalık film gösterimlerine Nisan ayında da devam ediyor. Bu ayın teması ‘’Doğu Avrupa’’. Kırkayak Kültür Film Atölyesi her Çarşamba, saat 19:00’da, Kırkayak Kültür Sanat Merkezi’nde.

Kırkayak Kültür Film Workshop continues to film screening on April as well.  This month’s theme is ‘’Eastern Europe’’.  Kırkayak Kültür Film Workshop is at Kırkayak Kültür Art Center, every Wednesday, at seven pm. Please find the English version below.

Nisan Ayının Teması: ‘’Doğu Avrupa’’

Nisan ayının dört Çarşambası boyunca, atölye 4 uzun metraj filme ev sahipliği yapacak. Ayın seçkisi izleyicilerine Balkan coğrafyasından farklı hikayeler sunuyor.  Seçki, 3’ünde ‘’ November’’ (2017) ile başlayarak, 10’unda ‘’Aferim!’’ (2015), 17’sinde ‘’Snijeg’’ (2008), ve 24’ünde ‘’Nunta Muta’’ (2008) ile devam edecek.

November

Yönetmen || Director: Rainer Sarnet

Tür || Genre: Kurmaca || Fiction

Süre ||Time: 115’

Yapım || Production: Estonya, Hollanda, Polonya || Estonia, Nederland, Poland; 2017

Dil || Language: Estonca, Almanca, İtalyanca; Türkçe, İngilizce altyazılı  || Estonian, German, Italian; Turkish, English subtitled

Estonya’da yoksul bir köyde, bir grup köylü, kışı geçireibilmek için büyü ve koca karı ilaçlarına başvurur. Bu sırada genç bir kadın genç bir adamın ona aşık olması için çabalamaktadır.

Aferim!

Yönetmen: Radu Jude

Tür: Kurmaca

Süre: 108’

Yapım: Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa; 2015

Dil: Rumence, Türkçe, Romanca; Türkçe, İngilizce altyazılı

19. yüzyıl Romanyasında, polis olan Costandin, bir asilzade tarafından, köle bir çingeneyi bulmak için görevlendirilir. Bu çingene, asilzadenin eşiyle yaşadığı ilişki yüzünden kaçmıştır.

Snijeg!

Yönetmen: Aida Begic

Tür: Kurmaca

Süre: 100’

Yapım: Bosna- Hersek, Almanya, Fransa, İran; 2008

Dil: İngilizce, Boşnakça; Türkçe, İngilizce altyazılı

Film, 1997 yılında Bosna’da geçen hikaye; neredeyse tüm erkeklerini kaybetmiş bir köyde, reçel ve turşu yapıp satarak hayatta kalmaya çalışan altı kadın, dört genç kız, yaşlı bir adam ve bir oğlan çocuğunun hikayesini anlatır. Yaklaşan kış ve yılın ilk karıyla hayat koşulları da zorlaşmakta, köyde kalan halkı zorlu bir hayat beklemektedir; savaş bitmiştir ama aslında hayatta kalmak da ayrı bir savaş değil midir?

Nunta Muta

Yönetmen: Horatiu Malaele

Tür: Kurmaca

Süre: 87’

Yapım: Romanya, Lüksemburg, Fransa ; 2008

Dil: Rumence; Türkçe, İngilizce altyazılı

Küçük izole bir köyde, 1953’te, bir düğün Stalin’in ölüm haberiyle yarıda kesilir. Tüm toplu kutlamalar yasaklandığı için, bu neşe verici hadise, sessiz bir düğüne dönüşür.

The Theme of April: ‘’Eastern Europe’’

During the four Wednesday of March, the workshop will be hosting 4 feature-length films. This month selection contains films that different stories from Balkan countries. The selection will begin with ‘’ November’’ (2017) at 3rd and continues with ‘’Aferim!’’ (2015) at 10th,‘’Snijeg’’ (2008) at 17th and‘’Nunta Muta’’ (2008) at 24th.

November

Director: Rainer Sarnet

Genre: Fiction

Time: 115’

Production: Estonia, Nederland, Poland; 2017

Language: Estonian, German, Italian; Turkish, English subtitled

In a poor Estonian village, a group of peasants uses magic and folk remedies to survive the winter, and a young woman tries to get a young man to love her.

Aferim!

Director: Radu Jude

Genre: Fiction

Time: 108’

Production: Romania, Bulgaria, Czech Republic, France; 2015

Language: Romanian, Turkish, Romany; Turkish, English subtitled

Set in early 19th century Romania, a policeman, Costandin, is hired by a nobleman to find a Gypsy slave who has run away from his estate after having an affair with his wife.

Snijeg!

Director: Aida Begic

Genre: Fiction

Time: 100’

Production: Bosnia and Herzegovina, Germany, France, Iran; 2008

Language: English, Bosnian; Turkish, English subtitled

The film set  1997 Bosnia and tells the story of four women, two old ladies, four girls, an old man, and a boy tries to survive by making jams, pickles, in a village that has lost almost all of their men in war. With the coming winter and the first snow of the year, living conditions are becoming more difficult. The war is over but isn’t the surviving is a war?

Nunta Muta

Director: Horatiu Malaele

Genre: Fiction

Time: 87’

Production: Romania, Luxembourg, France; 2008

Language: Romanian; Turkish, English subtitled

In a small isolated village, in 1953, a wedding is interrupted by the news about the death of Stalin. Because any public celebration is forbidden, they decide to turn the happy event into a silent wedding.