POSTED BY KIRKAYAK | Mar, 29, 2019 |

Kırkayak Kültür Film atölyesi haftalık film gösterimlerine Nisan ayında da devam ediyor. Bu ayın teması ‘’Doğu Avrupa’’. Kırkayak Kültür Film Atölyesi her Çarşamba, saat 19:00’da, Kırkayak Kültür Sanat Merkezi’nde.

 

Kırkayak Kültür Film Workshop continues to film screening on April as well.  This month’s theme is ‘’Eastern Europe’’.  Kırkayak Kültür Film Workshop is at Kırkayak Kültür Art Center, every Wednesday, at seven pm. Please find the English version below.

 

Nisan Ayının Teması: ‘’Doğu Avrupa’’

Nisan ayının dört Çarşambası boyunca, atölye 4 uzun metraj filme ev sahipliği yapacak. Ayın seçkisi izleyicilerine Balkan coğrafyasından farklı hikayeler sunuyor.  Seçki, 3’ünde ‘’ November’’ (2017) ile başlayarak, 10’unda ‘’Aferim!’’ (2015), 17’sinde ‘’Snijeg’’ (2008), ve 24’ünde ‘’Nunta Muta’’ (2008) ile devam edecek.

 

November

 

Yönetmen || Director: Rainer Sarnet

 

Tür || Genre: Kurmaca || Fiction

 

Süre ||Time: 115’

 

Yapım || Production: Estonya, Hollanda, Polonya || Estonia, Nederland, Poland; 2017

 

Dil || Language: Estonca, Almanca, İtalyanca; Türkçe, İngilizce altyazılı  || Estonian, German, Italian; Turkish, English subtitled

 

 

Estonya’da yoksul bir köyde, bir grup köylü, kışı geçireibilmek için büyü ve koca karı ilaçlarına başvurur. Bu sırada genç bir kadın genç bir adamın ona aşık olması için çabalamaktadır.

 

 

Aferim!

 

Yönetmen: Radu Jude

 

Tür: Kurmaca

 

Süre: 108’

 

Yapım: Romanya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa; 2015

 

Dil: Rumence, Türkçe, Romanca; Türkçe, İngilizce altyazılı

 

 

19. yüzyıl Romanyasında, polis olan Costandin, bir asilzade tarafından, köle bir çingeneyi bulmak için görevlendirilir. Bu çingene, asilzadenin eşiyle yaşadığı ilişki yüzünden kaçmıştır.

 

 

Snijeg!

 

Yönetmen: Aida Begic

 

Tür: Kurmaca

 

Süre: 100’

 

Yapım: Bosna- Hersek, Almanya, Fransa, İran; 2008

 

Dil: İngilizce, Boşnakça; Türkçe, İngilizce altyazılı

 

 

Film, 1997 yılında Bosna’da geçen hikaye; neredeyse tüm erkeklerini kaybetmiş bir köyde, reçel ve turşu yapıp satarak hayatta kalmaya çalışan altı kadın, dört genç kız, yaşlı bir adam ve bir oğlan çocuğunun hikayesini anlatır. Yaklaşan kış ve yılın ilk karıyla hayat koşulları da zorlaşmakta, köyde kalan halkı zorlu bir hayat beklemektedir; savaş bitmiştir ama aslında hayatta kalmak da ayrı bir savaş değil midir?

 

 

Nunta Muta

 

Yönetmen: Horatiu Malaele

 

Tür: Kurmaca

 

Süre: 87’

 

Yapım: Romanya, Lüksemburg, Fransa ; 2008

 

Dil: Rumence; Türkçe, İngilizce altyazılı

 

 

Küçük izole bir köyde, 1953’te, bir düğün Stalin’in ölüm haberiyle yarıda kesilir. Tüm toplu kutlamalar yasaklandığı için, bu neşe verici hadise, sessiz bir düğüne dönüşür.

 

 

The Theme of April: ‘’Eastern Europe’’

During the four Wednesday of March, the workshop will be hosting 4 feature-length films. This month selection contains films that different stories from Balkan countries. The selection will begin with ‘’ November’’ (2017) at 3rd and continues with ‘’Aferim!’’ (2015) at 10th,‘’Snijeg’’ (2008) at 17th and‘’Nunta Muta’’ (2008) at 24th.

 

 

November

 

Director: Rainer Sarnet

 

Genre: Fiction

 

Time: 115’

 

Production: Estonia, Nederland, Poland; 2017

 

Language: Estonian, German, Italian; Turkish, English subtitled

 

In a poor Estonian village, a group of peasants uses magic and folk remedies to survive the winter, and a young woman tries to get a young man to love her.

 

 

Aferim!

 

Director: Radu Jude

 

Genre: Fiction

 

Time: 108’

 

Production: Romania, Bulgaria, Czech Republic, France; 2015

 

Language: Romanian, Turkish, Romany; Turkish, English subtitled

 

Set in early 19th century Romania, a policeman, Costandin, is hired by a nobleman to find a Gypsy slave who has run away from his estate after having an affair with his wife.

 

 

Snijeg!

 

Director: Aida Begic

 

Genre: Fiction

 

Time: 100’

 

Production: Bosnia and Herzegovina, Germany, France, Iran; 2008

 

Language: English, Bosnian; Turkish, English subtitled

 

The film set  1997 Bosnia and tells the story of four women, two old ladies, four girls, an old man, and a boy tries to survive by making jams, pickles, in a village that has lost almost all of their men in war. With the coming winter and the first snow of the year, living conditions are becoming more difficult. The war is over but isn’t the surviving is a war?

 

 

Nunta Muta

 

Director: Horatiu Malaele

 

Genre: Fiction

 

Time: 87’

 

Production: Romania, Luxembourg, France; 2008

 

Language: Romanian; Turkish, English subtitled

 

In a small isolated village, in 1953, a wedding is interrupted by the news about the death of Stalin. Because any public celebration is forbidden, they decide to turn the happy event into a silent wedding.

 

        

 

TAGS :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir