GMFF 13 Aralık’ta Kırkayak Kültür’de

 

Global Migration Film Festival (GMFF) 13  Aralık’ta, saat 18:30’da,  Kırkayak Kültür Sanat Merkezine geliyor. ”On The Same Boat” ve ”Deal” filmlerinin gösteriminin ardından, Medya Hami ve Cefer Yüksek eşliğinde izlenen filmler ve göç konusu üzerine konuşulacak. International Organization for Migration (IOM) tarafından, 2016 yılından beri, 100’e yakın ülkede düzenlenen festivale Gaziantep’te, Kırkayak Kültür ev sahipliği yapacak. 

Uluslararası festivivalinin Antep ayağına Kırkayak Kültür Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak. Festivalin 2018 seçkisinde yer alan 2017 yapımı ”On the Same Boat” belgeselinin yanı sıra, ”Deal” kısa filmi gösterimi de yapılacak. Gösterimlerin ardından Medya Hami ve Cafer Yüksek’le söyleşi gerçekleştirilecek.

On The Same Boat || Sulla Stessa Barca

Yönetmen: Stefania Muresu

Belgesel / Documentary

71 dk/min

Avrupa/ Europe

Dil: Arapça, İngilizce, Urduca; Türkçe, Arapça altyazılı

Language: Arabic, English, Urdu; Turkish, Arabic subtiteled

Karada ve büyük ihtimalle denizde ölüm kesin olduğunda, nereye gidersiniz? Bu belgesel, Akdeniz’deki göçmen krizinin insan yüzlerini keşfederek haber makalelerinin arkasındaki kişisel hikayeleri anlatıyor. Birkaç genç göçmenle, onların evden ayrılma kararlarını, hain ve belirsiz yolculuklarını, İtalya’ya gelişini ve kendileri için ait oldukları toplulukları, ait olma, güvenlik ve özgürlüğün doğasını sorguladıkları için anlatırken tanışmış oluyoruz.

Deal || Trato

Yönetmen: Gisela Benenzon

Kurmaca/ Fiction

14 dk/min

Kıta Amerikası/ Americas

Dil: İspanyolca; Türkçe, Arapça altyazılı

Language: Spanish; Turkish, Arabic subtiteled

Deal’ın ana karakteri Eva, kendisi de anne olduğu halde tüm zamanının başkalarının çocuklarına bakarak harcayan, Portekizli göçmen bir işçidir. Annesi hastalanıp eve döndüğünde, Eva’nın kazancı artık ailenin geçimini sağlayamayacak duruma gelir. Deal, ailenin dağılması kaçınılmaz olduğunda, karar alma zorluklarına ve kişisel güçlüklere odaklanan güçlü bir hikaye. Eva’nın hayatına küçük bir pencere açan film; eşitsizlik, cinsiyet ve göç arasındaki kesişimlerin hassas bir şekilde tasvir ediyor.

 

 .