8. ZEUGMA FİLM FESTİVALİ

 For English and Arabic scroll down. 

للغة العربية اسحب للأسفل

 

Zeugma Film Festivali, 19 Kasım Salı Günü Başlıyor.

 

Zeugma Film Festivali bu yıl “Sinema bir şenliktir” temasıyla düzenleniyor

 

Kırkayak Kültür tarafından bu yıl 8.sini düzenlenen Zeugma Film Festivali 19’u açılış gecesi olmak üzere 20-24 Kasım tarihleri arasında yapılacak.  Uluslararası Zeugma Film Festivali, bu yıl da Ortadoğu’dan Avrupa’ya dünya sinemasının ve Türkiye sınamasının en nitelikli ve bol ödüllü filmlerini Gaziantep’te sinema severlerle buluşturacak.

Zeugma Film Festivalinin bu yılki teması “Sinema Bir Şenliktir”. Gaziantep’te sinema kültürünün yerleşmesine katkıda bulunmak, sinemanın bir sanat olarak yaygınlaşmasına ve daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen festival sinemaseverlere ulusal ve uluslararası festivallerde ödül alan filmlerle dolu bir hafta sunuyor.

 

Gaziantep’te, kültür – sanat ve göç çalışmaları alanında çalışmalar yürüten Kırkayak Kültür; “Yaşadığımız kentlere, göçle yeni gelenlerle, toplumsal uyum ve birlikte yaşam pratiklerinin, kültür ve sanatın evrensel gücüyle desteklenmesi gerektiğini, kültür ve sanatın; toplumların bir arada yaşamasını ve toplumsal uyumu kolaylaştıran, toplumun farklı kesimlerinin birbirlerine temas ettiği ortak alanlar olduğunu, bu temas noktalarını genişleten alanlarda çalışmalar yapmanın öneminin bilinciyle kurumsal olarak “entegrasyon ve birlikte yaşam” eksenli göç çalışmaları yapıyor.

 

Sekizinci yılında festival, yeni komşularının kattığı değerlerle şekilleniyor ve gelişiyor. Bir desenin yolculuğundan esinlenen festival topraklar, kültürler, farklılıklar, benzerlikler arasında seyahat ediyor ve tüm yeniliklerden beslenerek kültürel olarak zenginleşiyor. Aynı bir desen gibi festival de ötekileri barındırdıkça güçlenerek güzelleşiyor. Festival, her sene olduğu gibi bu sene de birlikte yaşamı savunuyor ve sinema şenliğinin kapılarını tüm gücüyle herkese açıyor.

 

Bu nedenle bu yıl festivalde geçen yıllarda olduğu gibi, “Birlikte Yaşam” teması kapsamındaki filmler Arapça ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Kırkayak Kültür, göç çalışmalarında; Gaziantep’in yeni hemşerilerini ve onların kültürel birikimlerini bir zenginlik olarak düşünmekte ve kentin kültür ve sanat hayatına yeni bir katkı olarak ele almaktadır. İki toplumun bir arada yaşamayı öğrenme sürecinde kültür ve sanat faaliyetlerinin önemine vurgu yapmaktadır. Festival kapsamında Birlikte Yaşam Filmleri, Kadın Filmleri, Dünya Sineması, Mavi Balon Çocuk Filmleri Seçkisi, Belgesel Filmler ve Hisar Kısa film Seçkisi olmak üzere 6 seçki bulunmakta. Hem içerik olarak hem de izleyici kitlesi olarak daha kapsayıcı bir festival Gaziantep’lileri bekliyor.

 

Uluslararası Zeugma Film Festivalini bu yıl, dünyanın dört bir yanından ödüllü filmler var.

 

  1. Zeugma Film Festivali Açılış Filmi:

 

Festival açılışı 19 Kasım Salı akşamı saat 19.00 da festivalin yapılacağı Gaziantep Forum Cinemaximum’da, Emin Alper’in son filmi Kız Kardeşler ile yapılacak. Gaziantep’te yaşayan Suriyeli göçmenler ve Türkiyelilerin birlikte izleyeceği şekilde Arapça altyazılı olarak gösterimi yapılacak film, yönetmenin deyimiyle 3 nankör kızın hikayesini konu alıyor. Farklı yaşlardaki Reyhan, Nurhan ve Havva isimli, dağ köyündeki evlerinde birbirlerinden güç alarak ayakta kalmaya çalışan üç kız kardeşin, bir yandan da tekrar kasabaya gidebilmek için içine girdikleri gizli bir rekabet hikayesini beyaz perdeye taşıyor.

 

Kentte Festival Rüzgarları

Festival 5 gün boyunca etkinlik ve söyleşilerle tüm kentte festival havası estirecek. Festival salonları Forum Cinemaximum’da ve Gaziantep Üniversitesinde düzenlenecek olan söyleşiler, izleyicilerle yönetmenler arasındaki perdeyi kaldırarak karşılaşma imkânı sunacak. Geçen yılın sonunda açılışını Toronto Film Festivali’nde yapan ve Bari Film Festivali’nden ödülle dönen Saf filminin yönetmeni Ali Vatansever festivalde izleyicileriyle buluşacak. Ne Türkçeyi ne Kürtçeyi tam olarak bilmeyen arada kalmış bir adamın hikayesini konu edinen, Ulusal Yarışma, Ankara Film Festivali, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar ödüllerine layık görülen Di Navabrê De filminin yönetmeni de festivalde film söyleşisi gerçekleştirecek. Uluslararası Adana Film Festivali’nden ve Nürnberg’den ödüllerle dönen Hüseyin Karabey’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği İçerdekiler filminin gösteriminin ardından yönetmenin katılımıyla söyleşi gerçekleşecek. ABD’de düzenlenen Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nden ödülle dönen Kader Postası filmi Zeugma Film Festvali’yle Gaziantep’e gelecek. Filmin gösteriminin ardından Elif Akarsu Polat ile Çiğdem Bozali izleyicilerle buluşma imkânı bulacak. Altın Koza’da ödül kazanan, ücra dağ köylerine Shakespeare’in eserini uyarlayarak taşıyan kadın tiyatro grubunun öyküsünü konu alan Kraliçe Lear yönetmeni Pelin Esmer’in katılımıyla gerçekleşecek. 14 yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın sinemacı olmanın hikayesini anlattığı Onun Filmi gösteriminin ardından sinemada kadın olmak üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek. Rûken Tekeş de Altın Portakal’dan ödülle ayrılan ve doğanın ve kadim toprakların yok oluşunu konu edindiği konuşmasız filmi Aether’le festivalde yer alacak. 8 yıllık bir emeğin ürünü olan Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi Anne belgeseli de festivalde yönetmeni Rena Lusin Bitmez’in katılımıyla yer alacak. Didem Madak’ın hayatını konu edinen Kibar Dağlayan’ın son filmi olan ve yönetmenin söyleşiye katılacağı İçimdeki Yolculuk filmi de izleyiciyle buluşacak.

 

Birlikte Yaşam Filmleri

Suriye’den gelen komşularımızla beraber film izleme imkânı yaratan Birlikte Yaşam Seçkisi’nde, Türkçe dilindeki filmler Arapça altyazıyla ve Arapça dilindeki filmler Türkçe altyazıyla gösterimini yaparak birlikte aynı salonda buluşmanın önünü açıyor. Seçkide ulusal ve uluslararası festivallerde ödül toplayan Küçük Şeyler, Saf, Kraliçe Lear gibi Türkiye filmlerinin yanı sıra son yılın en önemli Arapça dilindeki filmleri de yer alıyor.  Elia Suleyman’ın kendi vatanını arayan Filistin’li bir adamın hikayesini konu edindiği Burası Cennet Olmalı filmi de seçkide yer almakta. Savaş döneminde doğum yaptığı kızına aşk mektubu niteliğindeki Sama İçin filmi, Türkiye’deki ilk gösterimini Zeugma Film Festivali’nde yapacak.

 

Dünya Festivallerinin En İyileri

Dünya festivallerinde son bir yılda ödüller kazanmış, büyük yönetmenlerin filmleri de Zeugma Film Festivali’nde. Pedro Almodovar’ın son filmi Antonio Banderas ve Penélope Cruz’un baş rollerinde yer aldığı Acı ve Zafer, Snowpierser ve Okja filmlerinin yönetmeni Joon Ho Bong’un ses getiren filmi Parazit, kara mizahın üstadı İsveçli yönetmen Roy Andersson’ın son filmi Sonsuzluk Üzerine, Juliette Binoche, Catherine Deneuve ve Ethan Hawke’ın başrollerini paylaştığı geçtiğimiz yıl Arakçılar’la festivalimizde yer alan ve Altın Palmiye kazanan yönetmen Hirokazu Koreeda’nın son filmi Saklı Gerçekler ve büyük usta François Ozon’un toplumsal sorunları konu edindiği Yüzleşme filmi Dünya Filmleri seçkisinde festival takipçileriyle buluşacak.

 

Kadın Filmlerinden

Sşnemada ve diğer sanat alanlarında kadın görünürlüğünü arttırmak hedefiyle bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan Kadın Filmleri seçkisi, kadın yönetmnelerin filmlerinden oluşan son dönemin en önemli filmlerine yer vermekte. Cannes’da çok beğenilen ve eleştirmenlerden tam puan alan Céline Sciamma’nın ynetmen koltuğuna oturduğu Alev Almış Bir Kızın Portresi, Rûken Tekeş’in konuşmasız filmi Aether, Senegalli bir göçmen kadının mücadelesini anlatan Amina, her biri kocalarının yolunu gözleyen farklı nesillerden 6 Lübnan’lı kadının hikayesini aktaran Naji Bechara’nın filmi Hükümsüz, Nupur Basar’ın yönetmenliğini üstlendiği aralarında bir dönem Türkiye’de yaşamı olan ödüllü 6 kadın Suriyeli gazetecinin hikayesini beyaz perdeye taşıyan Kadife Devrim filmlerinin yer aldığı Kadın Filmleri Seçkisiyle, kadın yönetmenlerin filmlerini ve kadın hikayelerini sinema salonlarında görünür kılacak.

 

Çocuk Filmleri

Bu yıl Mavi Balon Çocuk Filmleri seçkisiyle festival perdelerini çocuk izleyiciler için açacak. MikroFon desteğiyle ve Engelsiz Filmler iş birliğiyle gösterimi yapılacak olan iki film görme ve işitme engeli bulunan çocuklara uygun olarak görsel ve işitsel betimlemelerle gösterilecek. Buna ek olarak da Hollanda Konsolosluğu desteğiyle CineKid Çocuk Filmlerinde diyalog içermemesi sayesinde, filmin Türkçe bilmeyen çocukların da filmleri takip edebilmelerini sağlayacak. Gösterime ek olarak Şenay Aydın’ın yürütücülüğünde düzenlenecek olan çocuk atölyesiyle çocuklar birlikte üretecekler. İsveç Konsolosluğu desteğiyle gösterimi yapılacak olan Siv’in Çılgın Uykusu 8-12 yaş aralığındaki çocukların birlikte film izlemesini sağlayacak.

 

Kısa Film ve Belgeseller

Mithat Alam Film Merkezi Seçkisi Festivalde; Mithat Alam Film Merkezi 2005 yılından bu yana Hisar Kısa Film Seçkisi adı altında yılın en iyi 10 kısa filmini belirliyor. Zeugma Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da seyirci ile harika 10 kısa filmi buluşturuyor.

 

Belgesel Seçkisi Festivalde; Festivalin belgesel bölümünde bu yıl 11 belgesel yer alıyor. Yapımcılığını İKSV’nin üstlendiği Zeynep Oral’ın yazdığı ve Selçuk Metin’in yönetmenliğini üstlendiği büyük opera sanatçısının hayatını konu alan Leyla Gencer: La Diva Turca, Didem Madak’ın hayatını konu edinen Kibar Dağlayan’ın İçimdeki Yolculuk bu yıl festivalin belgesel seçkisinde yer alıyor.

 

Festival Sinemaları

Uluslararası Zeugma Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Gaziantep Forum Cinemaximum ve Gaziantep Üniversitesi salonlarında yapılacak. Açılış gecesi, festival sohbetleri ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Kırkayak Kültür Sanat ve Doğa Derneği tarafından düzenlenen bir kent festivali olan Zeugma Film Festivali diğer senelerde de olduğu gibi Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi, konsoloslukların desteği, sivil toplum kuruluşlarının desteği ve Kültür İçin Alan programı tarafından desteklenmektedir.

—————————

 

The Zeugma Film Festival Begins on Tuesday, November 19th.

 

The Zeugma Film Festival is held this year with the theme “Cinema is a festival”

The 8th Zeugma Film Festival of this year organized by Kırkayak Kültür will take place from 20th to 24th of November, November 19 being the opening night. The International Zeugma Film Festival will bring also this year the most qualified and award-winning movies of the world cinema-from the Middle East to Europe- and Turkish Cinema and movie lovers together in Gaziantep.

 

The theme of this year’s Zeugma Film Festival is “Cinema is a Festival”. The festival, which is organized to establish a cinema culture in Gaziantep, to popularize cinema and to help it to reach a wider audience, offers movie lovers a week full of movies that won awards in the national and international festivals.

 

Kırkayak Kültür, that carries out studies about culture, art, and immigration, carries out immigration studies with a focus on the necessity of supporting the new immigrants in the city we live; social cohesion and practices concerning living together with the universal power of culture and art with the awareness that culture and art are where people from every walk of life come in contact with each other and studies to expand these contact areas.

In its eighth year, the festival is being shaped and progresses with the values added by new neighbours. Inspired by the journey of a pattern, the festival makes a journey to lands, cultures, differences, and similarities and gets culturally enriched by feeding off on all innovations  Just like a pattern, the festival gets stronger and more beautiful by including “the others.” Festival, like it does every year, argues “living together” and opens the door of the movie festival to everyone.

 

For this reason, as in previous years, the movies will be screened with Arabic and Turkish subtitles as part of the “Living Together” theme. Kırkayak Kültür thinks of the new habitants of Gaziantep and their cultural background as a richness in their immigration studies and believes that they are new contributions to the cultural and artistic life of the city. It emphasizes the importance of cultural and artistic activities during the process of two societies learning to live together. Within the festival, there will be six selections including “Living together movies”, Women movies, World Cinema, Blue Balloon Children Films Selection, Documentaries and Hisar Short Film Selection. A festival that is more inclusive regarding both the content and the audience is waiting for the people of Gaziantep.

 

This year, in the Zeugma Film Festival award moving movies from all over the World, will be screened.

 

The opening movie of the Zeugma Film Festival:

 

The opening of the festival will take place on 19 November Tuesday at 19.00 at Gaziantep Forum Cinemaximum with Emin Alper’s latest film Sisters. The movie which will be screened with Arabic subtitles, so that Syrian immigrants living in Gaziantep and Turks can watch it together, is about three sisters. The story of a secret competition between three sisters of different ages called Reyhan, Nurhan and Havva who want to go back to the town while living in a house in a mountain village and getting strength from each other to survive was brought to life on the silver screen.

 

Winds of Festival in the City

The festival will create a festive atmosphere in the whole city for five days with events and interviews. The interviews which will be held at the festival halls at Forum Cinemaximum and Gaziantep University will bring the barriers between the audience and directors down and will give them a chance to meet. Ali Vatansever, the director of Saf (Pure), which was first screened at the Toronto Film Festival at the end of the last year and won an award at the Bari Film Festival, will meet the audience. Ali Kemal Çınar, the director of “Arada (Kurdish: Di Navberê De –  English: In Between)” which is about a man who can neither speak Turkish nor Kurdish properly and which won awards at the National Competition, the Ankara Film Festival, the  İstanbul Film Festival-Meetings on the Bridge, will have an interview about his movie at the festival. After the screening of İçerdekiler (Insiders), which is directed and written by Hüseyin Karabey and which won awards at Adana Film Festival and in Nürnberg, there will be an interview with the participation of the director. Kader Postası (Fated Hearts), which won an award at the International Women Movie Festival in the USA will be screened in Gaziantep at the Zeugma Film Festival. After the movie screening, the audience will get the chance to meet with Elif Akarsu Polar and Çiğdem Bozali. Pelin Esmer, who won an award at the Golden Boll Festival and who is the director of Queen Lear, which is about a troupe consisting of women that adapts Shakespeare’s Works and play them in remote villages, will also attend. There will be a session on being a woman in cinema after the screening of “Onun” (Hers) where 14 female directors talk about being a female movie maker. Ruken Tekeş, with his silent film Aether about the destruction of nature and ancient lands, that won an award at the Golden Orange, will be at the festival. The product of an 8-years of work, “Tanrı Göçmen Çocukları Sever mi Anne?-Does God Love Immigrant Children, Mother?” will also be featured at the festival with the participation of its director Rena Lusin Bitmez. The latest movie by Kibar Dağlayan “İçimdeki Yolculuk-The Journey in Me”, which is about the life of Didem Madak will meet the audience with the participation of its director.

 

Living Together Movies

With the “Living Together Selection”, that creates the opportunity to watch movies together with our Syrian neighbours, meeting in the same movie theater is made possible due to screening Turkish movies with Arabic subtitles and screening movies in the Arabic language with Turkish subtitles. The selection includes Turkish movies such as Küçük Şeyler-Little Things, Saf-Pure, Queen Lear, that won awards at national and international festivals as well as important movies of the last years in the Arabic language.  Elia Suleyman’s latest movie “This must be Heaven” which tells the story of a Palestinian guy looking for his country is also included in the selection. The first screening of the movie “Sama İçin*For Sama” which is a love letter from a woman to her daughter whom she gave birth during the war, will be held at Zeugma Film Festival.

Best Movies from the World Festivals

The movies of big directors, which have won awards in the last year in world festivals, are also in the Zeugma Film Festival. Pedro Almodovar’s latest movie “Pain and Glory” starred by Antonio Banderas and Penélope Cruz, hit movie Parasite by Joon Ho Bong, the director of Snowpierser and Okja;  “About the Endlessness”, the latest movie of Swedish director Roy Andersson, who is the master of dark humor, “The Truth”, the latest movie of Hitokazu Koreeada, starred by Juliette Binoche, Catherine Deneuve and Ethan Hawke and which was also screened at Arakçılar and won Golden Palm and “By the Grace of God” by great director François Ozon which is about social problems, will meet the audience at the World Movie Selection in the festival.

 

Women Movies

The selection of Women Movies, which will be held for the first time this year to increase the visibility of women in the cinema and other art fields, includes the most important films of the recent period consisting of the films of women directors. Portrait of a Lady on Fire by Céline Sciamma  which was highly acclaimed and appraised by critics at Cannes, the silent movie “Aether” by Ruken Tekeş, Amina, which is about the struggles of an immigrant woman from Senegal, Void by Naji Bechara which is about 6 women from different generations, who are awaiting  the arrival of their husbands, sons, brothers or lovers, Velvet Revolution by Nupur Basar which tells the story of 6 Syrian female journalist, who lived in Turkey for some time will make the movies of the female directors and women’s stories visible in the movie theaters.

 

Children Movies

This year, the festival will open its curtains for children with Blue Balloon Children movie selection. Two movies that will be screened with the support of MikroFon and in cooperation with “Movies without Disabilities” will be screened with visual and auditory descriptions for children with visual and auditory disabilities. In addition to that, children who cannot speak Turkish can follow the movies since the CineKid Children Movies, which are screened with the help of the Consulate of the Netherlands, do not contain any dialog. In addition to the movie screenings, children will produce together with the children’s workshop to be organized under the direction of Şenay Aydın. Siv’s Mad Sleep will be screened with the support of the Swedish Consulate for the kids between the ages of 8 and 12 watch together.

 

Short Movies and Documentaries

Mithat Alam Film Center Selection is at the festival. Mithat Alam Film Center has been choosing the best 10 short movies of the year since 2005 under the name of Hisar Short Movie Selection. As every year, the Zeugma Film Festival brings 10 great short films and the audience together.

 

Documentary Selection is at the Festival. The documentary section of the festival includes 11 documentaries this year. Leyla Gencer: La Diva Turca, which is based on the life of the great opera artist, produced by İKSV, written by Zeynep Oral and directed by Selçuk Metin and İçimdeki Yolculuk-The Journey in Me by Kibar Dağlayan which is based on the life of Didem Madak are in the documentary selection of this year.

 

Festival Movie Theaters

This year’s screenings of the International Zeugma Film Festival will be held in Gaziantep Forum Cinemaximum and Gaziantep University halls. The opening night will host festival conversations and similar events. Zeugma Film Festival which is a city Festival organized by Kırkayak Culture, Art and Nature Association is supported by  The Ministry of Culture, General Directorate of Cinema, Gaziantep Metropolitan Municipality, Gaziantep University, Consulate General of Sweden, Netherlands Consulate General, Together Association, International Children’s Centre and Space for Culture program as it was in previous years.

—————————

 

يبدأ مهرجان زيوغما السينمائي يوم الثلاثاء 19 نوفمبر.

يقام مهرجان زيوغما السينمائي هذا العام تحت عنوان “السينما مهرجان”

سيقام مهرجان زيوغما السينمائي الثامن، الذي تنظمه كريكأياك للثقافة هذا العام، في الفترة من 20 إلى 24 نوفمبر حيث ستكون ليلة الافتتاح هي 19 نوفمبر.  سيجمع مهرجان زيوغما السينمائي الدولي هذا العام عشاق السينما في غازي عنتاب – تركيا مع الأفلام الأكثر تأهيلا والحائزة على الجوائز من سينما الشرق الأوسط إلى العالم الأوروبي وسينما تركيا والعالم بأسره.

موضوع مهرجان زيوغما السينمائي هذا العام هو “السينما مهرجان”. يقدم المهرجان، الذي يتم تنظيمه للمساهمة في تأسيس ثقافة السينما في غازي عنتاب، المساعدة على انتشار السينما كفن على نطاق واسع وللوصول إلى جمهور أوسع، لعشاق السينما أسبوعًا مليئا بالأفلام الحائزة على جوائز في المهرجانات الوطنية والدولية.

كيركأياك للثقافة، التي تجري دراسات حول مواضيع الثقافة – الفن والهجرة في غازي عنتاب؛ تقوم بتسيير دراسات الهجرة التي تقوم على مبادئ “التكامل والعيش معا”, ” ضرورة دعم المدن التي نعيش فيها والقادمون الجدد على شكل لاجئين وتشعج على التماسك الاجتماعي وممارسات التعايش عن طريق القوة العالمية للثقافة والفن”, وأن الثقافة والفن هم: المجالات المشتركة التي تتلامس فيها شرائح المجتمع المختلفة مع بعضها البعض، مما يسهل التعايش بين المجتمعات ويزيد من التماسك الاجتماعي، وكمؤسسة فإننا ندرك أهمية إجراء الدراسات في المجالات التي تزيد  من اختلاط شرائح المجتمع المختلفة.

يتم تشكيل وتطوير المهرجان من خلال القيم المضافة من قبل جيرانه الجدد في عامه الثامن. المهرجان المستوحى من رحلة الأنماط, ينتقل عبر التربة والثقافات والاختلافات والتشابهات ويثري الثقافة من خلال رعاية جميع الابتكارات. المهرجان يزداد قوة من خلال استضافة الآخرين, تماما مثل النمط. يقوم المهرجان هذا العام، كما في كل عام، بالدفاع عن التعايش معًا ويفتح أبواب المهرجان السينمائي أمام الجميع.

لهذا السبب، كما هو الحال في السنوات السابقة، سيتم عرض الأفلام ضمن موضوع “العيش معًا” مع ترجمات باللغة العربية والتركية. كيركأياك للثقافة: يعتبر مواطنين غازي عنتاب الجدد وتراكمهم الثقافي بمثابة ثروة في دراسات الهجرة لديه ويتم التعامل معها كمساهمة جديدة في الحياة الثقافية والفنية للمدينة. يشدد على أهمية الأنشطة الثقافية والفنية في عملية تعلم العيش لمجتمعين معًا. ضمن المهرجان، هناك 6 اختيارات بما في ذلك أفلام العيش معاً، سينما المرأة، السينما العالمية، مختارات البالون الأزرق لأفلام الأطفال، الأفلام الوثائقية، ومختارات الأفلام القصيرة لهيسار. ينتظر أهالي غازي عنتاب مهرجان أكثر شمولا من ناحية المحتوى والجمهور.

هذا العام في مهرجان زيوغما السينمائي الدولي يوجد هناك أفلام حائزة على جوائز من جميع أنحاء العالم.

  1. فيلم افتتاح مهرجان زيوجما السينمائي الثامن:

سيتم افتتاح المهرجان في 19 نوفمبر يوم الثلاثاء في تمام الساعة 19.00 في غازي عنتاب فورم سينماكسيمم مع أحدث فيلم لأمين ألبير البنات الأخوات. الفيلم الذي يدور حول حكاية حياة أخوات ثلاثة سوف يتم عرضه مع ترجمة باللغة العربية بحيث يستطيع اللاجئون السوريون والتركيون الذين يعيشون في غازي عنتاب مشاهدة الفيلم معا. ريهان ، نورهان وهافا ، ثلاث شقيقات من مختلف الأعماريحاولن البقاء على قيد الحياة من خلال الحصول على القوة من بعضهن البعض وفي نفس الوقت يدخلون في منافسة سرية من أجل الإستطاعة على العودة إلى البلدة.

رياح المهرجان في المدينة

سيغمر المهرجان المدينة بأكملها بجو المهرجانات من خلال المقابلات والأنشطة طوال خمسة أيام. ستوفر المقابلات التي ستعقد في قاعات المهرجان في فورم سينماكسيمم وجامعة غازي عنتاب فرصة مقابلة الجمهور للمخرجين من خلال إزالة الستار فيما بينهم. يلتقي علي وطنسافار مخرج فيلم صاف، الذي افتتحه في نهاية العام الماضي في مهرجان تورونتو السينمائي وعاد من مهرجان باري السينمائي بجائزة، مع الجمهور في هذا المهرجان. كما سيقوم علي كمال تشانار مخرج فيلم ما بين اثنين, الحائز على الجوائز في المسابقات الوطنية, مهرجان أنقرة السينمائي, اجتماعات مهرجان اسطنبول السينمائي على الجسر والذي يدور حول قصة رجل لا يعرف اللغة التركية او اللغة الكردية بشكل تام وقد, بالإلتقاء مع الجمهور في هذا المهرجان أيضا. حسين كارابي، الذي عاد بجوائز من مهرجان أضنة السينمائي الدولي ونورمبرغ، هو المخرج وكاتب السيناريو لفيلم المطلعين, سيقوم هو أيضا بإجراء المقابلة بعد عرض الفيلم. سيأتي فيلم بريد المصير الذي عاد بالجوائز من المهرجان الدولي لسينما المرأة في الولايات المتحدة الأمريكية إلى غازي عنتاب مع مهرجان زيوغما السينمائي. سيكون هناك فرصة لإلتقاء الجمهور مع أليف أكارسو بولاط وتشيغدم بوزالي بعد عرض الفيلم. ستُقام الملكة لير بمشاركة المخرجة بيلين إسمار، التي تحكي قصة المجموعة المسرحية النسائية التي حملت أعمال شكسبير الى القرى الجبلية النائية من خلال تكييفها مع الوضع. سوف يتم إجراء محادثة حول المرأة في السينما بعد عرض فيلم “فلمها هي” الذي يروي تحدث 14 مخرجة عن موضوع الإمرأة في السينما التركية. كما سيشارك روكان تيكيش أيضًا في المهرجان مع فيلمه آثر (Aether) الصامت الحاصل على جائزة من مهرجان البرتقالة الذهبية ويدور حول تدمير الطبيعة والأراضي القديمة. كما سيتم عرض الفيلم الوثائقي هل يحب الله الأطفال اللاجئين يا أمي الذي هو منتج لعمل مدة 8 سنوات مع مشاركة مخرجته رينا لوسين بيتماز. كما سيعرض فيلم الرحلة في داخلي الذي يتحدث عن حياة ديدم ماداك, وسيشارك مخرجه كيبار داغلايان في المقابلة.

أفلام العيش معا

سوف تمهد مختارات العيش معا, حيث تتاح فرصة مشاهدة الأفلام مع جيراننا القادمين من سوريا,  الطريق للقاء معا في نفس القاعة من خلال عرض الأفلام باللغة التركية مع ترجمة لغة عربية وعرض الأفلام باللغة العربية مع ترجمة لغة تركية. يوجد فيما بين هذه المختارات أفلام تركية حائزة على جوائز وطنية وعالمية بالإضافة الى أهم الأفلام العربية من العام الماضي.  كما أن فيلم إيليا سليمان “لا بد من أنها الجنة” الذي يدور حول قصة رجل فلسطيني يبحث عن وطنه موجود ضمن الأفلام المختارة. فيلم من أجل ساما الذي هو بطبيعة رسالة حب لبنت انجبت خلال فترة الحرب, سيقوم بعرضة الأول في تركيا ضمن مهرجان زيوغما.

الأفضل من المهرجانات العالمية

أفلام المخرجين المخضرمين الحائزة على الجوائز في المهرجانات العالمية في السنة الأخيرة, سيتم عرضها في مهرجان زيوغما السينمائي أيضا. فيلم بيدرو ألمودوفار الأخير أنطونيو بانديراس, الألم والنصر بطولة بينيلوبي كروز, فيلم الطفيلي المشهور لـجون هو بونج مخرج أفلام محطم الثلج وأوكجا, أحدث فيلم لسيد الفكاهة السوداء المخرج السويدي روي أندرسون فيلم حول المالانهاية, الحقائق الخفية الذي يتشارك بطولته جولييت بينوش وكاثرين دينوف وإيثان هوك والذي هو الفيلم الأخير للمخرج هيروكازو كوريدا الحائز على جائزة النخلة الذهبية الذي شارك في مهرجاننا في العام الماضي مع فيلم السارقون, وفيلم المواجهة من قبل الأستاذ الكبير فرانسوا أوزون حول القضايا الاجتماعية كلها موجودة بين مختارات الأفلام العاملية ضمن المهرجان.

من سينما المرأة

تحتوي مختارات سينما المرأة التي يتم تطبيقها لأول مرة  هذا العام بهدف زيادة رؤية المرأة في السينما ومجالات الفن الاخرى على أهم الأفلام في الفترة الأخيرة والتي تم إخراجها من قبل مخرجات نساء. فيلم صورة لفتاة تحترق الذي نال الإعجاب في مهرجان كان للأفلام وحاز على علامة كاملة من النقاد والمخرج من قبل سيلين سكيما, فيلم آثر الصامت لروكان تيكيش, فيلم أمينة الذي يتحدث عن نضال امرأة مهاجرة سنغالية, فيلم باطل لناجي بشارة الذي يروي قصة 6 نساء لبنانيات من أجيال مختلفة كل منهن يشاهد طريق أزواجهن, فيلم الثورة المخملية للمخرجة نبور بسر الذي يحمل قصة حياة 6 صحفيات حائزات على جوائز بحيث أمضوا فرة من حياتهم في تركيا الى السينما, وغيرها من مختارات أفلام سينما النساء سوف تجعل أفلام المخرجات وقصص النساء مرئية في صالونات السينما.

أفلام الأطفال

سيتفتح المهرجان هذا العام ستائره من أجل جمهور الأطفال مع مختارات البالون الأزرق لأفلام الأطفال. سيتم عرض الفيلمين، اللذان سيتم عرضهما بدعم من ميكروفون وتعاون مع أفلام بلا عائق، بأوصاف بصرية وسمعية بحيث تناسب الأطفال ذوي الإعاقات البصرية والسمعية. بالإضافة إلى ذلك، بدعم من القنصلية الهولندية وبفضل عدم إحتواء أفلام الأطفال سيناكيد على حوارات، فسوف يتمكن الأطفال الذين لا يتحدثون اللغة التركية أيضا من مشاهدة الأفلام. بالإضافة إلى العرض، سيقوم الأطفال بالإنتاج من خلال ورشة الأطفال التي سيتم تنظيمها تحت إشراف شيناي أيدن. كما أن فيلم نوم سيف المجنون الذي سيتم عرضه بدعم من القنصلية السويدية سيتيح الفرصة للأطفال ما بين 8 – 12 سنة من مشاهدة الفيلم معا.

الأفلام القصيرة والأفلام الوثائقية

اختيار مركز مدحت علام السينمائي في المهرجان ؛ منذ عام 2005 ، يقوم مركز مدحت علام السينمائي منذ الى الآن بتحديد أفضل 10 أفلام قصيرة للسنة تحت اسم مختارات هيسار للأفلام القصيرة. يجمع مهرجان زيوغما السينمائي, كما يقوم في كل عام, الجمهور مع 10 أفلام قصيرة رائعة في هذا العام.

في مهرجان مختارات الأفلام الوثائقية: يضم القسم الوثائقي للمهرجان 11 فيلما وثائقيا هذا العام. ليلى جينسر: La Diva Turca الذي يدور حول حياة مغنية أوبرا عظيمة وتم اخراجه من قبل سلجوق متن والسيناريو يعود لزينب أورال وتم إنتاجه عبر İKSV وفيلم الرحلة في داخلي للمخرج كيبار داغلايان الذي يتحدث عن حياة ديدم ماداك موجودان بين مختارات الأفلام الوثائقية للمهرجان هذا العام.

سينما المهرجان

 تقام عروض مهرجان زيوغما السينمائي الدولي لهذا العام في قاعات غازي عنتاب  فورم سينماكسيمم وصالونات جامعة غازي عنتاب. سوف تستضيف ليلة الافتتاح دردشات المهرجانات والأنشطة والفعاليات المماثلة.

مهرجان زيوغما السينمائي هو مهرجان مدينة تنظمه كيركأياك للثقافة والفن وجمعية طبيعة وهو مدعوم هذه السنة, كما هي الحال في السنوات السابقة, من قبل وزارة الثقافة، المديرية العامة للسينما، بلدية غازي عنتاب، جامعة غازي عنتاب، القنصلية السويدية، القنصلية الهولندية، جمعية معاً، المركز الدولي للأطفال وبرنامج مساحة من أجل الفن.