10. ZEUGMA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ

Kırkayak Kültür Doğa ve Sanat Derneği’nin düzenlediği Zeugma Film Festivali 29 Kasım – 3 Aralık tarihleri arasında Gaziantep’te, film severlerle buluştu.

Festival, “dayanışma” temasıyla, Pandemi ve 6 Şubat depreminin yıkıcı etkileri sonrasında, dayanışmayı güçlendirecek bir seçkiyle, 29 Kasım- 3 Aralık’ta sinema izleyicisinin karşına çıktı. 29 Kasım akşamı Paribu Cineverse Forum Sineması’nda gerçekleşen bu yılki açılış usta Aki Kaurismaki’nin Cannes’da Jüri Özel Ödülü kazanan son filmi Sararmış Yapraklar ile yaptı.

Dünyanın dört bir yanından 30’un üzerinde filmi izleyicilerle buluşturan festivalin dopdolu programında yıl boyunca dünya festivallerinde dikkat çeken uzun metraj kurmaca yapımlar, belgesel filmler, sinema tarihine damgasını vuran kült yapımlar ve kısa film seçkileri yer aldı.

 

Kentte Festival Rüzgarları 

Esti

Festival beş gün boyunca gösterimler ve söyleşilerle kentte sinema severlerle buluştu. Paribu Cineverse Forum Gaziantep düzenlenen gösterimler sonrası söyleşiler, izleyicilerle yönetmenleri bir araya getirdi. Usta yönetmenler Aki Kaurismaki, Ken Loach, Hayao Miyazaki, Hirokazu Kore-eda, Fatih Akın, Christian Petzold’un son filmlerine Türkiye’den Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’dan “en iyi kadın oyuncu” ödülü ile dönen Kuru Otlar Üstüne filmi eşlik etti.